Thijs Knaap bij BNR over alternatieven voor de Straat van Hormuz

Gepubliceerd op: 15 juli 2026

Thijs Knaap, hoofdeconoom bij APG, weet één ding zeker: de alternatieven voor energietransport door de Straat van Hormuz worden duurder dan de huidige methode (transport via tankers). Voor beleggers heeft dat een belangrijke consequentie. Dat zegt hij tijdens het beleggerspanel in het radioprogramma BNR Zakendoen, waar hij onder andere ook een interessante belegging voor ABP toelicht.  


Wat heeft de zo nu en dan oplaaiende oorlog in het Midden-Oosten nog voor effect op bedrijven? Knaap: “Voor olie weten we inmiddels wat de gevolgen zijn geweest. Die vielen mee, want er was al veel aanbod van olie en er wordt ook minder van verbruikt. Maar er zijn nog heel veel andere producten die uit de Golfregio komen, zoals zwavel, helium, ureum en ammoniak. Er zijn bedrijven die daar afhankelijk van zijn. Zo is helium erg belangrijk voor het produceren van chips. Ik ben benieuwd of we nog horen over tekorten en of we dat gaan terugzien in de cijfers van bedrijven. Hoe langer die tekorten duren, hoe groter ze worden.”


Geen vanzelfsprekendheid

Er zal steeds meer naar alternatieven gezocht worden voor het transport van energie via de straat van Hormuz, maar één ding weet Knaap zeker: die alternatieven worden duurder dan de huidige methode (transport via tankers). “Voor beleggers heeft dat een belangrijke consequentie, want het zorgt voor een hogere inflatie. En dat betekent weer een hogere rente, wat niet goed is voor de markt.”


Ook belicht Knaap een recente beleggingstransactie voor pensioenfonds ABP in het bio-energieplatform BioticNRG. BioticNRG bouwt fabrieken waarin mest en afval worden omgezet in gas(methaan). Met de investering van ABP kan het bedrijf, dat nu alleen nog actief is in het Verenigd Koninkrijk, zijn activiteiten uitbreiden naar Denemarken. Knaap: “Een interessante belegging, nu transport van energie door de Golf geen vanzelfsprekendheid meer is.”

 

Beluister de aflevering hier.