Wie zijn de mensen die er bewust voor kiezen om in de pensioensector te werken? Wat doen ze elke dag om jouw pensioen te regelen? En wat vinden zo leuk aan hun werk? In de serie ‘De mens achter je pensioen’ nemen we je mee achter de schermen. Deze keer: Koen Vrancken is business projectmanager bij het programma Pensioen van Straks. Dit programma zorgt ervoor dat de overgang van de pensioenfondsklanten naar het vernieuwde pensioenstelsel - en de pensioenuitvoering door APG – goed verloopt.
Je bent eind veertig en werkt al ruim 27 jaar bij APG. Wilde je na je studie zó graag de pensioensector in?
“Nee, na de heao werkte ik eerst drie jaar als projectmanager op het hoofdkantoor van de Hema in Amsterdam. Maar ik was nog erg jong en struikelde best vaak. Bovendien miste ik Limburg. Dus toen ik hier in 1998 als developer kon beginnen, was dat ideaal. Ik heb bij APG zoveel geleerd! Ik heb alles aangegrepen wat er was om me te kunnen ontwikkelen en dat heeft me veel gebracht. Ik vind het superdeluxe hoe medewerkers daarin gefaciliteerd worden.”
Heb je nooit een overstap naar een ander bedrijf overwogen?
“Toen ik hier tien jaar werkte, vroeg ik me af: wat nu? Blijf ik mijn leven lang in de pensioenen? Ik besloot om te blijven, want ik vind mijn werk inhoudelijk heel interessant.”
Speelde de maatschappelijke betekenis van APG ook een rol?
“Nee. Nou ja, het is heel tof dat APG het pensioen verzorgt voor één op de vier Nederlanders. Het is superrelevant wat wij doen. En ik vind APG echt de beste pensioenuitvoerder van Nederland. Maar ik houd ontzettend van complexe puzzeltjes, van problemen waar je creativiteit voor nodig hebt om ze op te lossen. Dat vind ik fan-tas-tisch! Al zou ik wat dat betreft natuurlijk net zo goed bij een ander bedrijf kunnen werken.
Ik vind het ook leuk om projecten te organiseren en aan te sturen. Vooral multidisciplinair werken, mensen bij elkaar brengen, vind ik belangrijk. En ik doorgrond graag de systemen, vind het fascinerend om dingen uit te zoeken. Ik ben best een dossiervretertje.”
Je staat ook bekend als een troubleshooter.
“Iemand zei eens tegen mij: ‘Als we een project hebben waarvan we denken: dat lukt écht niet, dan bellen we jou’. Dat was een groot compliment. Ik heb inderdaad projecten geleid waarvan ik aanvankelijk ook dacht: ja, maar hóe dan? Het pensioenfonds voor de architectenbureaus binnen een jaar als nieuwe klant binnenhalen? Dat kán toch niet? Maar het kon wel.
Inmiddels ben ik als projectleider bij het Pensioen van Straks-programma verantwoordelijk voor de bouw van een nieuw polis- en kapitaaladministratiesysteem. Dat doen we samen met het Deense bedrijf Festina Finance. Gemiddeld staat daar vijf tot zeven jaar voor. Wij moesten het voor PPF APG en PWRI - de eerste twee fondsen die op 1 januari 2025 overgingen naar het vernieuwde pensioenstelsel - in minder dan twee jaar doen.”